MUDr. Eva Dolistová
praktický lékař pro děti a dorost
Péče o novorozence
Hygiena: denně koupat, používat kojenecké mýdlo jen na namáhaná místa ( zadeček, podpaží, pod krkem), obličej omýt převařenou vodou ( zvl. žínka), oči vytírat borovou vodou, uši a nos opatrně vysušit smotkem buničité vaty ( ne vatový tampon na tyčce), pupek ošetřit lihem
Údržba kůže: na tělíčko modrá Indulona , později stačí olej, na zadeček Aviryl baby, mast s rybím tukem, dětský krém s pudrem Nivea, Sudokrém,.... po každé stolici ev. i močení omýt vodou
Kojení: zpočátku dle chuti asi po 2-3 hod, v noci nebudit pokud dítě spí, přes den pokud spí víc jak 3,5-4 hod. vzbudit. Kojit zpočátku z obou prsů, přibližně 15-20 minut, dát odříhnou ve vzpřímené poloze mezi krmením a po krmení. O nasazení umělé výživy se poradit s lékařem.
Čaj : - u plně kojených není potřeba, ev.v létě v tropických dnech podávat po lžičce nebo stříkačkou - ne lahev
- u uměle živených podávat převařenou vodu, "Dětský čaj s heřmánkem", fenyklový čaj,... Nesladit, nebo max.1 lžičku cukru na 150 ml lahve. Dudlíky i lahvičky musí být vyvařené.
Vitaminy: -vitamin D = Vigantol - od 14 dní věku 1 kapku denně do 1roku u dětí narozených na jaře, do 18 měs. u dětí narozených na podzim
-vitamin K se od května 2010 podává individuálně - záleží na tom, jakým způsobem byl podán v porodnici
Stolice: - u kojeného dítěte je žlutá, někdy lehce nazelenalá, kašovitá až vodnatá ( "míchaná vajíčka"), nezapáchá, může být při každém přebalení, ale také 1x za 3-4 dny ( pokud dítě není neklidné, nepláče, má měkké bříško, je vše v pořádku). Pokud se u kojeného dítěte objeví zelená ZAPÁCHAJÍCÍ stolice, nebo příměs krve ve stolici, je potřeba se poradit s lékařem.
- u uměle živeného dítěte je stolice nažloutlá až šedožlutá, tužší, měla by být pravidelně každý den nebo obden
Pleny: bavlněné - vyvářet, žehlit po obou stranách, používat mýdlový prostředek nebo prášek pro kojence, v aut. pračce 2 x cyklus máchání, nebo vymáchat alespoň 2 x v teplé vodě. Přes den 2 pleny, na noc 3 - důležité pro vývoj kyčlí. Je možné používat i jednorázové pleny.
Poloha dítěte: pouze na zádech, malý kojenec NIKDY nesmí spát na břiše, hrozí syndrom náhlého úmrtí! Na bříško dítě pokládáme za dozoru několikrát denně při přebalování, při koupání.
poslední aktualizace: 13. listopadu 2021; design by: so-cool; přihlásit