MUDr. Eva Dolistová
praktický lékař pro děti a dorost
Zavádění nemléčných příkrmů u kojenců
Děti, které dobře prospívají při plném kojení, se začínají přikrmovat nemléčnou stravou od dokončeného 6. měsíce věku.
Děti, které jsou krmeny mléčnými formulemi (Sunar, Nutrilon,…), dostávají nemléčný příkrm od dokončeného 4. měsíce věku.
V obou případech se začíná zeleninovým příkrmem, zpočátku jednodruhovým (mrkev, brokolice,..), postupně se přidává více druhů zeleniny. Do 1 roku věku se nesolí, změklá uvařená zelenina se s trochou vývaru rozmixuje do konzistence jemného pyré a podává se po lžičkách. Zeleninovým příkrmem postupně nahrazujeme polední dávku mléka. Z počátku, když dítě zeleniny sní jen malé množství, dokrmí se ještě mlékem. Když dítě příkrm dobře přijímá, dá se k zelenině vařit maso – drůbeží, telecí, králičí, libové hovězí či vepřové. Zpočátku se použije pouze vývar k přípravě pyré, později se do příkrmu měkké maso naseká nebo namixuje. 1 – 2 x týdně je vhodné maso nahradit 1/2 vaječného žloutku, který ale musí být tepelně zpracovaný (var alespoň 10 min ). Dále se přidává brambor, rýže, krupička, těstoviny,… Do hotové směsi je vhodné přidat lžičku rostlinného oleje – řepkový, olivový, slunečnicový. Je možné používat i prodávané masozeleninové příkrmy, vždy je třeba si pohlídat, pro kterou věkovou kategorii je výrobek určen (od dokončeného 4., 6.,12.,…. měsíce). Obvykle si dítě na zeleninu zvykne během 3-4 týdnů.
Teprve když bezpečně sní celou dávku zeleniny (cca kompotová miska ), zavádíme ovoce, většinou místo dopolední dávky mléka. Ovocné šťávy se v současné době nedoporučují, dává se rovnou ovoce i s dužinou. Opět je možné použít ovocné přesnídávky pro příslušnou věkovou kategorii, nebo čerstvé ovoce, to je vhodné zpočátku podusit. Ovoce se snažíme nepřislazovat, později je možné do něj přidat 2-3 lžíce bílého jogurtu, od 6 měsíců v něm rozmočit několik piškotů, aby svačinka byla sytivější. Doba zavádění je opět 3-4 týdny.
Jako poslední se přidává mléčná kaše, nahrazuje večerní dávku mléka. Na trhu je široká nabídka přípravků, které se připraví dle návodu dolitím mléka nebo převařené vody. Opět je potřeba dodržet věkovou kategorii, pro kterou je přípravek určený.
Po 6. měsíci je možné odpolední dávku mléka nahradit kvalitním jogurtem (Aktivia, Holandia,..) bez kousků ovoce. Nevhodné jsou smetanové a nízkotučné jogurty. Do 1 roku věku nejsou vhodné tvaroh a tvarohové krémy (Pribináček, Lipánek, Bobík,..) pro ještě nezralou funkci ledvin.
poslední aktualizace: 13. listopadu 2021; design by: so-cool; přihlásit